مایکوریزا چیست

پیشرفت تکنولوژی طی چند دهه اخیر گسترش فراوانی پیدا کرده است طوری که تکنولوژی به تمامی زمینه‌ها راه پیداکرده و شرکت‌ها و افراد مختلف با استفاده از علم روز در پی استفاده حداکثری از منابع موجود برای راحتی، آسایش و کسب ثروت هستند، یکی از زمینه‌هایی که پیشرفت تکنولوژی در زمینه صنعت کشاورزی است و تولید ادوات و کودهای کشاورزی است. کشاورزی در واقع زیربنای پیشرفت یک کشور است به همین منظور امروزه فعالیت‌های آکادمیک و بحث‌های علمی در این زمینه در حال پیشی گرفتن است و افراد با تخصص در امر کشاورزی در پی استفاده حداکثری از زمین‌های کشاورزی و … برای افزایش تولید محصول باکیفیت با ماندگاری بالا و هزینه کم می‌باشند.


یکی از موارد که با علم روز تولید متخصصان کشوری تولید و عرضه می‌شود کود زیست پایا مایکوریزا است که قبلاً توسط شرکت‌های اروپایی تولید و به ایران وارد می‌شد ولی امروز این کود ارگانیک توسط دانشمندان ایرانی تولید و عرضه می‌شود که نسبت به نمونه مشابه خارجی هم ارزانتر و هم با کیفت تر است. توجه داشته باشید که این نوع کود گونه های مختلفی دارد. از جمله کودهای موثر برای رشد گیاه می‌باشد چرا که در برای بر تنش‌های زیست‌ محیطی و غیر زیستی مقاوم است و از همه مهتر در زمانی که بحران آب و کم آبی در حال افزایش است این کود باعث کاهش بیش از 50 درصدی مصرف آب توسط گیاه می‌شود. کود زیست پایا مایکوریزا در واقع استفاده مفید و موثر از قارچ‌های همزیست کننده مایکوریزا می‌باشد که باعث افزایش توانایی و مقاومت گیاه می‌شود. جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی است.


از جمله نقشهای قارچ مایکوریزا در کود برای رشد گیاه عبارت است از:

این قارچ‌های باعث تولید هورمون رشد گیاه همچون رشد اکسینها و سایتوکینینها و … می‌شود. همزیستی گیاه با این کود سبب مقاومت گیاه در برابر دمای زیاد، آلودگی هوا ، قارچ‌های بیماری زا و همچنین اسیدینه بالای خاک می‌شود. افزایش مقاومت گیاه در برابر خشک‌سالی را به دنبال دارد. این محصول با ریشه گیاه همزیست می‌شود و سطح جذب توسط ریشه را از 100 به 1000 می‌رساند. که همین عامل سبب مقاومت گیاه در برابر تنش‌های زیستی و غیر زیستی می‌شود. زمانی هم که خاک فقیر می‌باشد مواد غذایی لازم را برای رشد گیاه فراهم می‌کند. این محصول در واقع نوعی قارچ مایکوریزا می‌باشد که به صورت کود انجام وظیفه می‌کند و نقش زیادی را در ارتباط با روابط متقابل گیاه با سایر ارگانیزم گیاه انجام می‌دهد. این کود برای کاشت بذر، قلمه، پیاز، نشاء، نهال و درختان مناسب می‌باشد


تاریخچه کود زیست پایا مایکوریزا:

این کود در ابتدا توسط چند کشور آلمان، آمریکا، ژاپن و استرالیا تولید می‌شد، ولی اکنون در ایران نیز توسط شرکت دانش بنیان زیست سپیدان پایا تولید می‌شود که اولین تولیدکننده کودهای زیستی مایکوریزا است. مایکوریزا حاصل دو سال تلاش شبانه‌روزی همکاران شرکت زیست پایا سپیدان می‌باشد. این کود در مقایسه با گونه‌های خارجی به شرایط اقلیمی و گونه‌های گیاهی ایران سازگار می‌باشد. این شرکت در بهمن  95 از استاندار خراسان جنوبی لوح تقدیر و سپاس دریافت نمود. همچنین این شرکت در دی ماه 96 از فرماندار قائنات لوح تقدیر دریافت نمود.


مزایا و ویژگی‌های استفاده از کود زیست پایا مایکوریزا:

کود زیست پایا مایکوریزا باعث افزایش رشد گیاه می‌شود، چرا که بیش از 70 تا 300 درصد رشد گیاه بسته به نوع خاک و همچنین شرایط محیطی دارد که با استفاده از این کود شرایط برای رشد گیاه تسهیل می‌شود. باعث افزایش پنجاه درصدی محصول می‌شود. باعث کاهش مصرف آب می‌شود. در زمان که بحران کم آبی به یک بحران فراگیر و عام تبدیل شده است با استفاده از این کو د می‌توانید دوره آبیاری خود را طولانی کنید. باعث کاهش شصت درصدی مصرف آب می‌شود. مواد غذایی مورد نیاز منجمله فسفر، نیتروژن، پتاسیم، کلسیم و … را در اختیار ریشه گیاه برای رشد قرار می‌کند.


افزایش مقاومت گیاه در برابر سرمازدگی و همچنین تنش‌های محیطی و … را به دنبال دارد. استفاده از این محصول سبب می‌شود تا هورمون‌های محرک رشد گیاه همچون اکسین ها و سایتوکینین ها افزایش پیدا کند و گیاه رشد بهتری را تجربه کند. این کود سبب می‌شود تا به هنگام جابه‌جایی نهال آسیبی به آن وارد نشود. فقر موجود در خاک را برطرف می‌کند و باعث می‌شود خاک غنی باشد. از ویژگی بارز کود زیست پایا این است که برای حیوانات و انسان بی‌ضرر می‌باشد. اگر حیوانات از این کود استفاده هم کنند خطری برایشان ندارد. این محصول فاقد مواد سمی است.